?

Neplodnost

Neplodnost ženy či muže je označení pro neschopnost početí (samovolného oplození vajíčka spermií) po roce pravidelného pohlavního styku. Přestože všechny testy provedené gynekologem (dobrá průchodnost vaječníků, spermiogram, atd.) jsou v pořádku u obou partnerů. Pokud již lékař vyloučil možné ostatní příčiny neplodnosti, mělo by následovat vyšetření u kvalifikovaného fyzioterapeuta, aby se vyloučila i tzv. funkční sterilita.


Co je funkční sterilita?

Reprodukční orgány nejsou poškozené, ale přesto je jejich funkce narušena. Často je problém jinde v těle, může to být např. blokáda žeber nebo páteře způsobující spasmus (zvýšené svalové napětí) v oblasti pánevního dna, křížokyčelních svalů, břišních svalů, bederní páteře a pánve. Tato svalově vazivová dysbalance způsobuje poruchu prokrvení vnitřních orgánů, pohyblivost buněčných struktur a svaloviny vejcovodů a posléze může vést až k funkční neplodnosti u žen.

Řešení

Už od roku 1991 je metoda Ludmily Mojžíšové uznaná ministerstvem zdravotnictví jako první volba k léčbě ženské funkční neplodnosti. Základním přístupem je ovlivnění měkkých tkání a to především jejich uvolnění. Oblasti, na které je třeba se zaměřit, jsou pánev, hrudní, bederní i krční páteř a hrudník jako celek. V terapii se využívají mobilizační techniky, uvolňování svalů pánevního dna a dále sestava pro každodenní cvičení.

Pro nejlepší účinek léčby je vhodné absolvovat celou terapii Ludmily Mojžíšové včetně vstupního kineziologického rozboru a následnou péči fyzioterapeuta, kterou doma podpoříte v každodenním cvičení . Cviky mají za úkol nastavit správnou koordinaci břišních a hýžďových svalových skupin a svalů pánevního dna. Náš kvalifikovaný terapeut vám tyto cviky vysvětlí a správně vás je naučí.

Inkontinence

O svalové dysbalanci lze také hovořit při inkontinenci pacientek. Před invazivním operačním gynekologickým výkonem se poraďte s fyzioterapeutem, zda společnými silami nedokážete vaši diskomfortní situaci vyřešit. Při vaší aktivní spolupráci s terapeutem zlepšíte a posílíte svaly malé pánve a pánevního dna, které jsou pro překonání inkontinence klíčové.

Pokud se vám již delší čas nedaří otěhotnět nebo trpíte inkontinencí bez zjevné příčiny, navštivte naši ambulanci a nechte se vyšetřit od kvalifikovaných terapeutů.